Co to są podcasty i jak mogą pomóc w nauce języka obcego?

Od dłuższego czasu uczysz się wybranego języka obcego, ale mimo że próbowałeś różnych metod, do tej pory nie udało Ci się opanować go w stopniu zadowalającym? Wypróbuj podcasty – to bardzo modna, a jednocześnie przez wielu uznawana za bardzo skuteczną, metoda nauki języka.

Co to jest podcast?

Istnieje wiele definicji szczegółowo wyjaśniających pojęcie podcastu, nie warto ich jednak w tym miejscu przytaczać – zdecydowanie lepiej jest wyjaśnić to pojęcie własnymi słowami. Otóż podcast to krótki plik dźwiękowy/video, który można za darmo odtworzyć w sieci za pośrednictwem takich programów jak chociażby iTunes. Tematyka podcastów jest bardzo szeroka, mogą to być bowiem zarówno programy telewizyjne, jak i amatorskie audiobooki.

podcasty 

Efektywna nauka

Kiedy wypróbujesz podcasty, zrozumiesz, że nauka za ich pośrednictwem jest nie tylko przyjemna, ale również efektywna. W krótkim czasie będziesz bowiem w stanie nie tylko zapamiętać nowe słownictwo i konstrukcje zdaniowe, ale również osłuchasz się z wybranym językiem. Zanim jednak włączysz wybrany plik, dostosuj poziom nagrania do Twoich umiejętności. Podcasty najlepiej sprawdzają się dla osób określających swój poziom jako średnio zaawansowany, ponieważ w nagraniach często używane są różnego rodzaju idiomy, a nawet wyrażenia slangowe, co więcej, żeby łatwiej było je wychwycić i osłuchać się z nimi, mówiący zwalniają swoje wypowiedzi o około 20%. Warto wiedzieć, że większość podcastów posiada także transkrypcje nagranych dyskusji/wypowiedzi/programów.

Alternatywa dla programów obcojęzycznych

Podcasty są alternatywą dla programów obcojęzycznych, które można zobaczyć w telewizji lub usłyszeć w radiu. Są bowiem specjalnie przystosowane do nauki. Celowe zwolnienie poszczególnych wypowiedzi, pozwala słuchającemu „wychwycić” nieznane mu wcześniej zwroty oraz osłuchać się z językiem. Pomagają też dołączone do podcastów opisy, dzięki którym można śledzić sposób zapisu poszczególnych słów. Co więcej, trudniejsze zwroty i idiomy są zwykle wyjaśniane przez autorów podcastów, dzięki czemu można sprawniej się z nimi zapoznać.

Dlaczego warto wybrać podcasty?

Otóż nie ograniczają się one do suchego podawania słówek czy monotonnej nauki. Dzięki swojej ciekawej formie nie tylko uczą języka, ale także pozwalają lepiej poznać kulturę kraju, w którym jest on używany. Podcasty są często bardzo humorystyczne – opierają się na dyskusjach, podczas których w języku można zaobserwować nawet elementy slangowe. Spędzanie czasu na słuchaniu podcastów językowych to nie tylko przyjemność, ale przede wszystkim efektywna nauka.


Newsletter