Ćwicz swój brytyjski akcent

Czy możesz wyobrazić sobie sytuację, w której starasz się porozumieć z Anglikiem w jego ojczystym języku, jednak on nic z Twojej wypowiedzi nie rozumie? Jeśli tak, to najwyższy czas, żeby zainteresować się swoją wymową, której nauka często w szkołach i na kursach językowych jest po prostu pomijana...

W jaki sposób nauczyć się poprawnej wymowy angielskiej?

Z pewnością zauważyłeś, że w każdym rozdziale Twojej książki do nauki języka angielskiego pojawiają się ćwiczenia związane z poprawną wymową. Niestety większość nauczycieli pomija je bądź zadaje do wykonania w domu, a następnie nigdy ich nie sprawdza. Dlaczego? Większość z nich twierdzi, że nie ma na to czasu. A przecież jest to kluczowa kwestia, jeśli chodzi o sprawne porozumienie się z obcokrajowcem. Ma też decydujące znaczenie w budowaniu kariery zawodowej – poprawna wymowa i płynność wypowiedzi są bowiem zawsze brane pod uwagę podczas rozmów kwalifikacyjnych na wyższe stanowiska (nie tylko w firmach zagranicznych).

brytyjski akcent 

Jako że błędna wymowa może mieć ogromne znaczenie dla Twojej przyszłości, powinieneś zacząć ją zawczasu ćwiczyć. I nie oznacza to, że musisz koniecznie wyjechać za granicę, żeby obyć się i osłuchać z językiem.

Co możesz zrobić?

Przede wszystkim musisz zaopatrzyć się w specjalną książkę do nauki angielskiej wymowy. Tego rodzaju podręczniki jako dodatek posiadają płyty CD, dzięki którym można ćwiczyć naśladowanie dźwięków oraz ich tworzenie.

Warte uwagi pozycje książkowe to:

  • „How Much Wood Would a Woodchuck Chuck?” A. Mańskowska, M. Nowacka, M. Kłoczowska,
  • „Tree Or Three” A. Baker (dla początkujących),
  • „Ship Or Sheep” A. Bakre (dla średniozaawansowanych).

Znając zasady, jakimi rządzi się angielska wymowa, będziesz lepiej rozumieć swoje ograniczenia i większą uwagę zwrócisz na popełniane błędy. Wiedząc, że każdy dźwięk powstaje w innym miejscu jamy ustnej, zyskasz szansę zniwelowania swojego ojczystego akcentu na rzecz tego, który jest charakterystyczny dla Anglików.

Pamiętaj jednak, że kluczem do osiągnięcia sukcesu są regularne ćwiczenia. Jeśli nie będziesz ćwiczyć wymowy to nawet obszerna wiedza teoretyczna na niewiele się zda. Musisz osłuchać się z językiem, dlatego dobrym pomysłem jest oglądanie filmów w języku angielskim oraz słuchanie piosenek śpiewanych przez angielskich wokalistów. Oglądaj też angielską telewizję lub włączaj angielskie stacje w radiu, tam będziesz mógł posłuchać języka, jaki używany jest na co dzień.

Pamiętaj!

Poprawna wymowa słów w języku angielskim może podczas nauki przysporzyć wielu problemów. Szczególnie, jeśli raz popełni się błąd (np. intuicyjne czytanie nowych słów), co w przyszłości może zaowocować stale powielanym błędem w wymowie. Dlatego zawczasu warto przyłożyć się do nauki i nie ignorować ćwiczeń związanych z prawidłową wymową.


Newsletter