Czy podczas pobytu za granicą nauka języka przychodzi łatwiej?

Zdanie, że nigdzie nie nauczymy się języka obcego w takim stopniu, jak podczas stałego pobytu za granicą, znane jest nie od dziś. Czy jest jednak prawdziwe? Nie można być do końca pewnym, ponieważ wszystko zależy od tego, w jakim środowisku się obracamy.

Na co zwracać uwagę?

Gdziekolwiek byśmy nie planowali wyjechać w celu podszlifowania swoich zdolności językowych, powinniśmy zawsze szukać pracy, w której będą zatrudnieni rdzenni mieszkańcy danego kraju o średnim statusie zawodowym. Dlaczego? Chodzi o to, że tylko w ten sposób można poznać język naturalny, czyli taki jakim dana nacja posługuje się na co dzień. Jeśli natomiast będziemy przebywać i kontaktować się głównie z innymi imigrantami, może się okazać, że nasz język wprawdzie będzie płynny, jednak niepozbawiony błędów, które w późniejszym czasie trudno będzie wyeliminować.

zagranica

Kiedy człowiek codziennie przebywa z osobami posługującymi się obcym dla niego językiem, co więcej, kiedy nie ma wyjścia i sam musi używać tego języka, żeby się z nimi porozumieć, zaczyna pojmować go w inny sposób niż dotychczas. Okazuje się bowiem, że jest to jedyny sposób na nawiązanie relacji z otaczającym go środowiskiem – po zrozumieniu tej myśli, następuje przełamanie tzw. blokady językowej. Wtedy właśnie umysł ludzki zaczyna niczym gąbka chłonąć wszystko to co go otacza. W tym momencie ważne jest, żeby inni ludzie używali języka w poprawny sposób – najlepiej bez obcych naleciałości czy nawet dialektów (co zdarza się niestety bardzo rzadko).

Trzeba jednak porzucić wyobrażenie, że jadąc za granicę można w krótkim czasie, bez większego wysiłku nauczyć się wybranego języka. Nauka zawsze wiąże się z pracą, jednak nauka języka używanego przez wszystkich wokół, kiedy na człowieka działają różnego rodzaju bodźce (rozmowy w autobusach, napisy na plakatach itp.), często okazuje się znacznie łatwiejsza niż nauka w szkole językowej, gdzie po wyjściu z zajęć, wszystko znowu wraca do normy.

Mądry kierunek…

Planując wyjazd zagraniczny w celach językowych, warto więc dobrze zastanowić się nad miejscem pobytu. Nie chodzi bowiem o to, żeby pojechać gdziekolwiek i nauczyć się czegokolwiek, ale żeby pojechać w takie miejsce i podjąć taką pracę, żeby rzeczywiście tego języka się nie tylko osłuchać, ale również w pewnym stopniu nauczyć.


Newsletter