Europejczycy- znajomość języków jest ważna

Ponad 90% Europejczyków uważa, że znajomości języków obcych jest przydatna o potrzebna,a le tylko 54% przyznaje się do znajomości chociaż jednego. W Polsce ponad połowa uczniów potrafi porozumiewać się w języku angielskim jedynie na poziomie A1- według badań Komisji Europejskiej.

Bardzo pozytywnym wynikiem, jest to, ze 90% badanych uważa za potrzebne umiejętności językowe, zaś 98% uważa, ze takie przydadzą się ich dzieciom. Wskazuje to na otwartość Europejczyków i chęć poznania języka i kultury sąsiadów. Jednak z realnymi kompetencjami językowymi jest już znacznie gorzej. Od ostatniego badania, w roku 2005, liczba osób, które potwierdziły, że znają język obcy zmniejszyła się o kilka procent. Obecnie średnia europejska to 54%, zaś polska- 50%.

Drugi sondaż, przeprowadzony po raz pierwszy w UE, wśród 14-15 latków wykazał, ze mimo reform i wprowadzania rekomendacji unijnych, rezultaty nie są zadowalające. Wyższa dostępność i poziom nauki języka nie idzie w parze z umiejętnościami językowymi. Poziom jeden lub niższy osiągnęła połowa z badanych gimnazjalistów, jeśli chodzi o język angielski (który jest najczęściej nauczany w polskich szkołach). Tylko 20-25 proc. uczniów osiągnęło poziom B1 lub B2, co znaczy, że poradzą sobie w większości sytuacji komunikacyjnych za granicą albo umieją już dobrze mówić i pisać w języku angielskim.

Okazuje się, że szkoły mają wystarczające środki, żeby uczyć języków obcych, a także poziom nauczania w szkołach prywatnych i państwowych nie odbiega od siebie. Średnio w UE 42 proc. nastolatków jest kompetentnych w pierwszym języku, którego się uczą, a 25 proc. w drugim. Angielski, francuski, niemiecki, włoski i hiszpański to pięć najpowszechniej uczonych języków obcych w UE. Ale język polski zyskuje na wartości, także rosyjski i chiński.

Znajomość języków obcych to już nie atut, ale konieczność. W większości zawodów wymagana jest kompetencja co najmniej jednego języka, a powoli wymagania rosną do poziomu przynajmniej podstawowej znajomości drugiego języka. Nauka języków obcych jest niezbędna w XXI wieku.

Zobacz też:
Mammut polar 
Weekend w Paryżu  


Newsletter