Fiszki jako sposób na efektywną naukę języka!

Szukasz sposobu na efektywną naukę języka obcego? Bardzo skutecznym sposobem na utrwalenie poznanych informacji jest wykorzystanie w czasie powtórek tzw. fiszek. Są to karteczki mieszczące się swobodnie w dłoni i zapisane z dwóch stron – na awersie jest słowo lub zdanie w obcym języku, natomiast na rewersie znajduje się jego polskie tłumaczenie…

Kilka słów na temat fiszek

Fiszki to jeden ze sposobów na efektywną naukę (nie tylko języków obcych, ale to właśnie na nich skupię się w tym tekście). Jak już wcześniej wspomniałam, fiszki to niewielkie kartoniki, wykorzystywane najczęściej podczas powtórek. Używane systematycznie mogą przynieść bardzo obiecujące efekty. A najlepsze w korzystaniu z nich jest to, że mieszczą się zarówno w torbie, jak i kieszeni, dzięki czemu można ich używać w wielu sytuacjach – zarówno jadąc autobusem na uczelnię, jak i np. siedząc w poczekalni u dentysty.

Jak „zdobyć” opisywane fiszki? Masz dwie możliwości – po pierwsze, możesz zakupić zestaw fiszek w sklepie, po drugie, możesz zrobić je samodzielnie. Oba warianty mają swoje zalety i wady.

Fiszki kupione w sklepie

Jeśli zdecydujesz się na zakup fiszek, musisz liczyć się przede wszystkim z poniesieniem dość wysokiego kosztu. Zaletą tego rozwiązania jest jednak fakt, że zaraz po zakupie możesz zacząć z nich korzystać. Co więcej, w zestawie oprócz opisywanych kartoników znajduje się specjalnych rozmiarów pudełko z przegródkami. Jest ono bardzo ważnym elementem całości, ponieważ służy do selekcjonowania wykorzystywanych materiałów. Fiszki zakupione w sklepie są zwykle podzielone tematycznie i tak też powinno się rozpoczynać naukę. Najpierw należy wyciągnąć wszystkie fiszki, następnie zebrać jeden pakiet tematyczny, ustawić przegródki i gotowe. Przegródki są tu kluczowe, ponieważ to one pokazują, jak dobrze udało ci się opanować dany materiał. Kolejno układa się w nich fiszki, które opanowało się dobrze i można rzadziej je powtarzać, następnie fiszki, do których trzeba zaglądać częściej, aż w końcu te, na które trzeba zerkać codziennie.

Fiszki zrobione

Samodzielnie zrobione fiszki są równie – o ile nie bardziej – atrakcyjne. Już wyjaśniam dlaczego. Otóż proces nauki rozpoczyna się w czasie przygotowywania kartoników. Działa tu bowiem tzw. pamięć kinetyczna. Kiedy wypisujesz dane słówko na fiszce, od razu skupiasz na nim swoją uwagę, dodatkowo wykonujesz ruch ręką, dzięki któremu również mimowolnie utrwalasz daną informację. Wadą tego rozwiązania jest to, że na wykonanie fiszek musisz poświęcić dużo czasu – to twoim zadaniem będzie bowiem wybór materiału, przygotowanie odpowiedniej wielkości kartoników, a także ich uzupełnienie (co trzeba robić bardzo uważnie, żeby nie wkradł się tu żaden błąd). Nie będziesz też posiadać pudełka na selekcję materiału, więc albo trzeba będzie je wykonać, albo inaczej poradzić sobie z grupowaniem poszczególnych fiszek. Zaletą jest z kolei fakt, że to ty zadecydujesz, jaki materiał językowy chcesz opanować i jakie słówka znajdą się w twojej „kolekcji”.

Fiszki = efektywna nauka

Jak widzisz, nauka przy użyciu fiszek jest bardzo efektywna. Jeśli więc do tej pory nie korzystałeś z tej metody, to może warto ją przetestować. Pamiętaj jednak, że zanim rozpoczniesz naukę, powinieneś wybrać materiały, z jakich będziesz korzystać (oczywiście po wcześniejszym rozważeniu wszystkich za i przeciw…).


Newsletter