Gabriel Wyner – metoda szybkiej nauki języków obcych

Chcesz szybko i sprawnie nauczyć się wybranego języka obcego? Wybierając metodę Gabriela Wynera, nauka języka francuskiego powinna zająć 5-8 miesięcy (zakładając, że na naukę poświęcisz dziennie 30-45 minut), rosyjskiego – dwa razy tyle czasu, natomiast japońskiego – cztery razy tyle. Jak to zrobić?

Klucze do sukcesu

Według Gabriela Wynera w nauce języka japońskiego najważniejsze są 3 elementy:

  1. nauka prawidłowej wymowy,
  2. nie używanie tłumaczeń,
  3. nauka za pomocą powtórek w interwałach.
Metoda nauki Gabriela Wynera

Po pierwsze – wymowa

Żeby sprawnie i szybko nauczyć się języka obcego, należy dobrze się z nim osłuchać. Przyswajając dźwięki charakterystyczne dla języka używanego w danym kraju, łatwiej jest zapamiętać używane w nim słowa, szybciej rozwija się umiejętność rozumienia ze słuchu, a do tego naturalniej przychodzi sama wymowa.

Po drugie – tłumaczenia

Ucząc się języka obcego, używając przy tym tłumaczeń, wbrew pozorom nie przyspieszasz, ale wydłużasz swoją naukę. W ten sposób blokujesz bowiem umiejętność myślenia w obcym języku, co jest kluczowe dla opanowania języka w stopniu co najmniej komunikatywnym.

Po trzecie – powtórki w interwałach

Powtórki w interwałach to powtarzanie materiału w określonych odstępach czasu. Jest to sposób na zminimalizowanie procesu zapominania, jaki codzienne zachodzi w mózgu. Warto tu skorzystać z aplikacji Anki, która automatycznie dopasuje czas i materiał, jaki należy powtarzać. Taka aplikacja, oprócz powtórek w interwałach, oferuje także naukę aktywną, polegającą na zadawaniu pytań i udzielaniu odpowiedzi. Taki sposób nauki pozytywnie wpływa na pamięć, a tym samym zwiększa szanse na szybsze przypomnienie sobie danej informacji w przyszłości.

Jeśli nie jesteś przekonany do aplikacji, możesz pomyśleć o stworzeniu własnych fiszek, za pomocą których będziesz mógł powtarzać wybrany materiał. Ważne jest to, żeby nie korzystać z tradycyjnej metody – z jednej strony słowo obcojęzyczne, a z drugiej jego tłumaczenie. Jak już wcześniej zostało powiedziane, metoda Gabriela Wynera nie uznaje tłumaczeń, ponieważ zaburzają proces nauki. Na odwrocie fiszki, zamiast tłumaczenia powinien znaleźć się obrazek wyjaśniający znaczenie danego słowa.

Jak szybko poznasz wybrany język?

Niezależnie od tego, jakiego języka planujesz się nauczyć, na szlifowanie umiejętności powinieneś poświęcać dziennie od 30 do 45 minut. W ten sposób w szybkim czasie będziesz w stanie przyswoić sobie na tyle dużo materiału, że po określonym czasie poznasz wybrany język w stopniu co najmniej komunikatywnym – to ile to potrwa, zależy od języka obcego, na jaki się zdecydujesz.


Newsletter