Ile języków obcych dobrze jest znać w XXI wieku?

Znajomość języków obcych to umiejętność przydatna zarówno w życiu codziennym, szczególnie w pracy, ale także podczas zagranicznych wyjazdów na wakacje. Ponadprzeciętne kompetencje językowe wyróżniają nas spośród tłumu kandydatów, starających się o takie same stanowisko. Kilkanaście lat temu, prawdziwym atutem było posługiwanie się jednym językiem obcym, a dzisiaj? Czasy się zmieniły, a wraz z nimi wymagania lingwistyczne.

znajomość języków obcych

Do czego przydaje nam się nauka języków obcych?


Żeby odpowiedzieć sobie na pytanie odnośnie tego, ile języków warto znać w XXI wieku, warto zastanowić się na początek, po co w ogóle się ich uczymy. Otrzymanie pracy i wyjazdy na wczasy to dość oczywiste powody. Przyswojenie sobie jakiegokolwiek języka obcego, chociażby w stopniu komunikacyjnym, to doskonała inwestycja, dzięki której możemy:

  • zawierać przyjaźnie z ludźmi z całego świata;
  • rozwijać swoją karierę zawodową na szczeblu międzynarodowym;
  • czytać obcojęzyczne publikacje, odnoszące się do naszych zainteresowań;
  • bezpośrednio poznawać tajemnice innych kultur;
  • poddawać się procesowi samodoskonalenia.

Jeśli nie jeden, to ile?

Nauka języków obcych to inwestycja w rozwój zawodowy i osobisty. Znajomość języka angielskiego stała się powszechna. Współcześnie uważa się go za język międzynarodowy. Analiza ofert na rynku pracy oraz badania socjologiczne wskazują jednak, że najlepiej znać w stopniu bardzo dobrym, przynajmniej dwa języki, w tym wspomniany już wcześniej angielski. Oprócz niego stawia się dziś na języki rzadkie, w tym chiński czy japoński, ale również na bardziej popularne, jak niemiecki, hiszpański, francuski lub rosyjski. Wszystko po to, by dostosować się do komunikacji z zagranicznymi partnerami handlowymi lub bez problemu porozumiewać się z mieszkańcami innych państw. Posługiwanie się co najmniej dwoma lub trzema językami stawia nas w korzystnym świetle, dając nam wiele możliwości rozwoju.

Nie zwlekaj, zacznij już dziś!

Niektórym ludziom wydaje się, że na rozpoczęcie nauki języków obcych musi przyjść odpowiedni moment, dlatego staje się to ich postanowieniem noworocznym, które przeważnie się nie spełnia. Zamiast czekać na wyjątkową okazję, warto inwestować w poszerzanie swoich kompetencji lingwistycznych jak najszybciej. 


Newsletter