Inicjatywa Google dot. wymierających języków

Google podjął się niezwykłego wyzwania- chce stworzyć projekt, który archiwizował będzie ponad trzy tysiące zagrożonych języków i dialektów, zagrożonych wymarciem. Strona www.endangeredlanguages.com będzie zawierała informacje i dokumentację na temat tych języków i pozwoli uchronić je przed zapomnieniem.

Skatalogowane języki i dialekty to nie wszystko co ma być udostępnione na stronie. Będzie można posłuchać osób mówiących w danym języku, przeczytać fragment tekstu, a także obejrzeć wideo np. z koncertu zespołu śpiewającego w danym dialekcie. Twórcy zachęcają instytucje naukowe i użytkowników do uzupełniania strony o nowe treści i materiały.

Dodatkowo na stronie możemy przejrzeć interaktywną mapę, na której sprawdzimy kraje oraz regiony, w których występuje największe skupisko zagrożonych dialektów i języków. W Polsce jako poważnie zagrożone uznaje się język kaszubski i gwarę śląską. Poważne zagrożenie oznacza, ze już tylko starsze pokolenie mówi w dialekcie.

Na świecie występuje ponad siedem tysięcy języków i dialektów, a aż trzy tysiące zagrożonych jest wymarciem. Dane zbiera Alliance for Linguistic Diversity- sojusz na rzecz dywersyfikacji językowej, który tworzą instytucje naukowe, organizacje pozarządowe i inicjatywy zajmujące się ochroną tożsamości wspólnot lokalnych na całym świecie.

UNESCO uznaje język za niezagrożony, jeśli istnieje możliwość, ze następne pokolenia, za sto lat będą mówić tym językiem. Jeden z najlepszych amerykańskich lingwistów Michael Krauss uważa, że pod koniec XXI wieku, uznanych za martwe może być nawet od 50 do 90 proc. języków, wykorzystywanych jeszcze pod koniec ubiegłego stulecia.

Google zapowiedział ponadto, że opiekę nad projektem przekaże fachowcom w dziedzinie zagrożonych języków.


Newsletter