Jak nauczyć się języka, słuchając piosenek?

Większości z nas słuchanie muzyki sprawia przyjemność. Skoro lubimy to robić, to dlaczego nie wykorzystać tego podczas nauki. Piosenki są rytmiczne, łatwo wpadają w ucho, a dodatkowo niektóre frazy można później wykorzystać w komunikacji.

Przyjemna nauka

Nie wystarczy kilka razy przesłuchać daną piosenkę, żeby mówić o nauce. Trzeba dokładnie przyjrzeć się jej poszczególnym frazom. W dzisiejszym świecie właściwie wszystkie teksty piosenek można znaleźć w sieci – co więcej, część z nich posiada tłumaczenia. Nie zawsze jednak warto z nich korzystać, ponieważ nierzadko publikują je amatorzy, którzy nie do końca rozumieją sens danych słów.

Twoja nauka zaczyna się w momencie, w którym czytasz tekst i zaczynasz nad nim myśleć. Na początku postaraj się zrozumieć jego ogólny sens. Nie skupiaj się na pojedynczych słowach, które brzmią obco. Najważniejsze jest to, żebyś wiedział, o co chodzi w całym utworze. Dopiero po zrozumieniu ogólnego jego sensu skup się na poszczególnych słowach. Weź do ręki długopis, połóż przed sobą czystą kartkę i wypisz wszystkie słowa, których znaczenia nie znasz (nawet, jeśli możesz się go domyślać z kontekstu). Możesz wcześniej zakreślić je kolorowym flamastrem. Następnie wyciągnij słownik i sprawdź znaczenie każdego wypisanego słowa. Nie rób tego przy pomocy komputera, ponieważ łatwiej będzie Ci zapamiętać poszczególne frazy, jeśli zapiszesz je w tradycyjny sposób. Kiedy skończysz tłumaczyć poszczególne słowa, jeszcze raz przeczytaj tekst piosenki. Zastanów się, czy nie zmieniło się w jakiś sposób jego rozumienie. Jeśli tak, sprawdź, co miało na to wpływ.

muzyka 

Podczas całego procesu nauki w tle może lecieć piosenka, nad którą pracujesz – dzięki temu nauka będzie dla Ciebie przyjemniejsza. Dodatkowo, po dokładnym zrozumieniu tekstu, będziesz rozumiał jej poszczególne słowa i łatwiej będziesz mógł zapamiętać frazy, które w późniejszym czasie będziesz mógł wykorzystać.

Efekty

W tej metodzie nie chodzi wyłącznie o poszerzenie słownictwa, ale także o naukę gramatyki. Podczas pracy z tekstem, nie musisz się na niej skupiać, jednak wykorzystane w tekście konstrukcje i układy słów przyzwyczają Cię do pewnych schematów gramatycznych, które będziesz mógł później wykorzystać w komunikacji.


Newsletter