Jak skutecznie zapamiętać obce słówka?

metody nauki języka obcego Jak skutecznie zapamiętać obce słówka? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Każdy człowiek jest inny, w związku z czym potrzebuje innej metody nauki. Powszechnie znanych jest wiele sposobów na łatwe przyswajanie wiedzy, sztuką jest wybranie takiego, który będzie najskuteczniejszy dla konkretnej osoby.

Ludzki mózg działa szybciej, jeśli jest odpowiednio do działania stymulowany. Im więcej kontekstów jest poruszanych, im mocniej pobudzana jest wyobraźnia, tym większe prawdopodobieństwo, że zostaną zapamiętane słowa pochodzące z obcego języka. Na tej podstawie zostało stworzonych kilka metod, których celem jest ułatwienie nauki języków.

Tradycyjne „wkuwanie” słówek nie jest skuteczne. Można się ich w ten sposób nauczyć, jednak problem pojawi się, kiedy będzie trzeba ich użyć w zdaniu. Z tego powodu, jedną z proponowanych metod nauki języka obcego jest zrobienie listy nowych słów, zapoznanie się z nimi, a następnie ułożenie z każdym z tych słów zdania. Jest to metoda bardzo czasochłonna i mało ciekawa, dlatego często odrzucana. 

Znacznie przyjemniejszym sposobem nauki jest zapamiętywanie nowych słów przez „zabawę”. Wystarczy tylko uruchomić wyobraźnię i pozwolić, aby słowa były zapamiętywane dzięki oryginalnym lub zabawnym skojarzeniom. Można pójść dalej. Żeby szybciej zapamiętać większą ilość słów, wystarczy ułożyć krótką historyjkę, której szkielet będzie opierał się na nowych słowach. Podczas wymyślania trzeba pamiętać, że najważniejsza jest oryginalność i szybkość działania. Warto też zwrócić uwagę, żeby podczas korzystania z tej metody nauki, myśleć w języku obcym. Lepiej nie układać zdań najpierw po polsku, a później tłumaczyć historyjki na język obcy. To zdecydowanie utrudni naukę i sprawi, że nie będzie ona zbyt efektywna...

Jak zostało wcześniej wspomniane, każdy człowiek jest inny, dlatego istnieje też wiele sposobów nauki. Wszystkie skuteczne metody łączy jedno – bogata kontekstowość. Aby bowiem skutecznie nauczyć się języka obcego należy stworzyć dla danego słówka, jak największą ilość punktów odwołania.


Newsletter