Jakich języków obcych uczą się Brytyjczycy?

Polacy uczą się języka angielskiego, dla Amerykanów wciąż najbardziej liczy się język hiszpański. Na naukę jakich języków obcych decydują się obecnie Brytyjczycy?

nauka języków obcych

Zaskakujące wyniki badań statystycznych

Nie tylko Francuzi są wyjątkowo przywiązani do swojego języka ojczystego na tyle, że niechętnie podchodzą do nauki języków obcych. Według danych statystycznych, to właśnie Brytyjczycy zdecydowanie nie wykazują zainteresowania posługiwaniem się innym językiem niż angielski.

Priorytetem dla nauczycieli w brytyjskich szkołach wciąż pozostaje nauka przedmiotów ścisłych, dlatego umiejętności rozmawiania w językach obcych schodzą raczej na drugi plan. Badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii pokazały, że właściwie co piąta szkoła odznacza się niewystarczającym planem nauczania z zakresu języków obcych.

Języki obce szczególnie pożądane w Wielkiej Brytanii

Potrzeby językowe wśród brytyjskich firm rosną zwłaszcza, jeśli weźmiemy pod uwagę, że Anglia powinna liczyć się na rynku europejskich i światowym. W związku ze szczególnym zapotrzebowaniem, Brytyjczycy decydują się na naukę:

  • języka francuskiego;
  • języka niemieckiego;
  • języka hiszpańskiego;
  • języka arabskiego;
  • języka chińskiego. 

Coraz mocniejsza pozycja Chin na rynku międzynarodowym skłania Anglików do nauki języka chińskiego. Największym powodzeniem cieszy się język francuski i niemiecki. Kilkanaście procent brytyjskich przedsiębiorców uważa, że Brytyjczycy powinni postawić na naukę języka polskiego i rosyjskiego. Te języki nie cieszą się jednak szczególną popularnością wśród miłośników języków obcych w Anglii.

Zapotrzebowanie na naukę języków obcych w Wielkiej Brytanii wzrasta z roku na rok, jednak nie jest ona proporcjonalna do liczby chętnych, którzy podejmują się edukacji z zakresu lingwistyki. Edukacja językowa na poziomie szkół podstawowych w Anglii pozostawia wiele do życzenia, co zdecydowanie negatywnie wpływa na późniejsze wybory Brytyjczyków.


Newsletter