Jakich języków obcych uczą się dzieci w krajach Unii Europejskiej?

Wszyscy dobrze wiemy, że nauka języków obcych jest niezwykle ważna, dlatego już od najmłodszych lat staramy się tego nie zaniedbywać.

Jakich języków obcych uczą się dzieci w krajach Unii Europejskiej?

W większości szkół podstawowych na terenie całej Unii Europejskiej wśród obowiązkowych przedmiotów zawsze wymienia się naukę języka obcego (wyjątkiem są m.in. Włochy i Irlandia). W zależności od programu nauczania szkoły może to być język angielski (cieszący się największą popularnością, czego potwierdzeniem są dane z roku 2013, kiedy to w całej Unii Europejskiej języka uczyło się aż 16,7 mln uczniów – ta liczba cały czas rośnie), niemiecki (drugi najczęściej nauczany język w polskich szkołach) lub inny.

Pod względem popularności w Europie na drugim miejscu – zaraz za językiem angielskim – znajduje się język francuski. Dopiero za nim można wymienić takie języki jak niemiecki czy hiszpański.

mapa świata
Warto dodać, że najmniej zainteresowane pogłębianiem swoich umiejętności językowych są dzieci mieszkające w Portugalii. Również Belgia i Słowenia nie mogą poszczycić się wysokimi wskaźnikami tego rodzaju.

Wiele krajów wraz z wyższym szczeblem nauczania zwiększa uczniom intensywność nauki, a także rozszerza nauczanie na praktykę dodatkowych języków – np. w Niemczech dzieci w szkołach uczą się aż 3 języków obcych (dla porównania, w Polsce maksymalna liczba tego typu przedmiotów obowiązkowych to 2).

Czy warto uczyć się języków obcych? Angielski dla dzieci od małego?

Nauka języków obcych jest bardzo ważna i najlepiej, kiedy rozpoczyna się ją jak najwcześniej, ponieważ efekty mają wpływ na przyszłe życie, głównie na budowanie ścieżki zawodowej. Kiedy człowiek już w dzieciństwie operuje płynnie językiem angielskim, a dodatkowo uczy się tez innych języków, staje się osobą cenną dla pracodawcy otwartego na rynek zagraniczny. W grę wchodzi zwykle praca na wysokim stanowisku oraz kontakt z międzynarodowymi partnerami.

W chwili obecnej jest bardzo wiele możliwości nauki języków obcych, a dzieci po szkole uczęszczają zwykle na zajęcia pozalekcyjne.

Nauka angielskiego dla dzieci specjalnymi metodami oferowana jest przez wiele profesjonalnych szkół językowych. Jedną z ciekawszych jest wydaje się Teddyeddie - angielski dla dzieci od lat 2 do 7. Ich metody metody nauczanie możesz zobaczyć  na poniższym filmiku
Newsletter