Jakich języków warto się uczyć, żeby dostać pracę w Polsce?

Nauka języków obcych to w dzisiejszych czasach konieczność. Znajomość języka angielskiego jest niezbędna do znalezienia pracy, szczególnie w firmach międzynarodowych oraz na stanowiskach, gdzie ma się bezpośredni kontakt z zagranicznymi klientami lub współpracownikami. Szukając jednak zatrudnienia, coraz częściej okazuje się, że znajomość języka angielskiego nie jest wystarczającym atutem, pracodawcy wymagają bowiem znajomości dodatkowego języka obcego. Jaki język obcy wybrać, żeby zwrócić uwagę pracodawcy?

języki obce

Języki polskich sąsiadów

Jak zwiększyć swoje szanse na polskich rynku pracy? Warto wybrać jeden z języków naszych sąsiadów, z którymi polskie firmy bardzo często podejmują współpracę. Mowa tu przede wszystkim o języku niemieckim i rosyjskim. Rosja to jeden z najważniejszych na świecie importerów, z kolei Niemcy to, obok Wielkiej Brytanii, jeden z największych eksporterów. Jeśli już o sąsiadach mowa, to warto też wspomnieć o języku czeskim, który staje się coraz popularniejszy.

Filie zagranicznych firm w Polsce

Wybierając język obcy, warto też zwrócić uwagę na to, jakie firmy (z jakich krajów) otwierają swoje fabryki i filie w Polsce. I tu można zauważyć, że dużą część stanowią firmy francuskie i włoskie.

Mało popularne języki

Pracodawcy zwracają też uwagę na języki mało popularne. Międzynarodowe korporacje, obsługujące klientów z całego świata, szukają pracowników z biegłą znajomością języków, jakimi posługują się ich klienci. Chętnie zatrudniają ich przede wszystkim w działach obsługi klienta, wsparcia IT czy też księgowości. Pod tym kątem szczególnie atrakcyjne wydają się między innymi języki:

  • portugalski,
  • węgierski,
  • japoński
  • czy norweski.

Jest to dobry wybór, ponieważ osób, które znają biegle wspomniane języki jest w Polsce, póki co, niewiele.

Język obcy – dodatkowy atut

W CV, poza deklarowanym doświadczeniem, bardzo ważny aspekt stanowi umiejętność posługiwania się językami obcymi. Warto zwrócić jednak uwagę, że nawet biegła znajomość języka angielskiego nie robi już na nikim wrażenia. Szczególną wartość stanowią bowiem języki dodatkowe, które kandydat na pracownika będzie mógł wykorzystać, pełniąc swoje codzienne obowiązki.


Newsletter