Język hiszpański – coraz bardziej popularny

W czasach kiedy ciężko znaleźć dobrą pracę, znajomość obcych języków wydaje się niezbędna. W tej chwili nie wystarcza jednak opanowanie angielskiego czy niemieckiego. Najlepiej znać dwa lub więcej języków. Dzięki temu stajemy się atrakcyjnymi pracownikami nie tylko dla dużych przedsiębiorstw w kraju, ale i dla firm za granicą. Ostatnio coraz większą popularność zdobywa hiszpański. Nie jest on językiem trudnym do przyswojenia, choć kłopoty może nam sprawić gramatyka i czasy. Charakterystyczne dla hiszpańskiego brzmienie jest jednak czymś, co nas do niego przyciąga i powoduje, że chcemy się go nauczyć.


Dlaczego warto znać język hiszpański?

Istnieje szereg powodów, dla których nauka hiszpańskiego to dobry pomysł, m.in.:

  • używany jest przez ponad 500 milionów osób na świecie,
  • jest językiem urzędowym w 21 krajach,
  • jego popularność przerasta niemiecki czy francuski,
  • jest oficjalnym językiem wielu międzynarodowych organizacji takich jak: ONZ, UE, FIFA, WHO, UEFA itd.,
  • ponad 100 milionów ludzi posługuje się nim jako drugim językiem,
  • w Stanach Zjednoczonych oprócz angielskiego używa się także hiszpańskiego – 50 mln mieszkańców USA to Latynosi,
  • znajomość tego języka ułatwia porozumiewanie się podczas wakacyjnych podróży – można się w nim porozumieć nie tylko w Hiszpanii, którą rocznie odwiedza ponad 55 milionów osób,
  • dzięki niemu możemy lepiej poznać kulturę, tradycje i zwyczaje mieszkańców Półwyspu Iberyjskiego,
  • znajomość hiszpańskiego wyróżnia ludzi na rynku pracy oraz pomaga im znaleźć ciekawą i dobrze płatną pracę,
  • inne języki zapożyczyły z hiszpańskiego już ponad 1000 słów.

Język obecny w każdej dziedzinie życia

Hiszpanie mają swój wkład w rozwój światowej muzyki, literatury czy sztuki. W kraju tym urodzili się sławni odkrywcy: Krzysztof Kolumb, Amerigo Vespucci, Francisco Pizarro. Z Hiszpanii pochodzą znani malarze: Pablo Picasso, Salvador Dali, Diego Velázquez i Francisco Goya. Urodził się tutaj także autor „Don Kichota” Miguel de Cervantes, twórca „Miłości w czasach zarazy” Gabriel Garcia Marquez oraz znani architekci – Antoni Gaudí i Ildefons Cerda.

Większość osób pewnie nie raz oglądało filmy akcji z Antonio Banderasem i Andy'm Garcią czy komedie z Penélope Cruz i Javierem Bardem. W Hiszpanii powstało wiele znanych produkcji, takich jak „Labirynt fauna”, „Sierociniec”, „Trzy metry nad niebem”, „Vicky Cristina Barcelona” czy „Niemożliwe”. To stąd wywodzą się popularne tańce: salsa, bachata, flamenco, tango, paso doble, rumba. Ogromny wpływ na światową muzykę wywarli Carlos Santana, Julio i Enrique Iglesias, Ricky Martin czy Jennifer Lopez. Każdy chyba zna Shakirę, Álvaro Soler'a czy Luisa Fonsi ze słynnym „Despacito”.

Interesujący się sportem (zwłaszcza mężczyźni) wiedzą, kto gra w klubie piłkarskim Real Madryt, FC Barcelona, Sevilla, Atlético Madryt, Valencia czy Deportivo Alaves. Orientują się też, kim są Raúl González, Leo Messi, Cristiano Ronaldo czy Sergio García.

Hiszpański dla każdego

Aby opanować język w stopniu pozwalającym nam na swobodną komunikację z Hiszpanami, potrzebujemy około 3 lat nauki. Jak wiadomo przyswojenie obcych słówek najłatwiej przychodzi dzieciom. Jednak jeśli poświęcimy na naukę kilka godzin tygodniowo, a dodatkowo zafundujemy sobie wycieczkę do hiszpańskojęzycznego kraju, mamy możliwość opanowania języka na satysfakcjonującym poziomie. Wystarczy odrobina dobrej woli, motywacja i systematyczność.


Newsletter