Kiedy zacząć uczyć dziecko języka obcego?

W dzisiejszym świecie znajomość języków obcych jest rzeczą niezwykle ważną. Osoby, które biegle posługują się drugim językiem, mają większe szanse na znalezienie wymarzonej pracy, a także na szybszy rozwój kariery zawodowej. W związku z tym w dbałości o swoją przyszłość staramy się cały czas uzupełniać wiedzę językową. Żeby nie wyjść z wprawy, zapisujemy się na kursy, a w niektórych przypadkach martwimy się, że nie posiadamy zdolności do przyswajania języków... Zostało jednak naukowo udowodnione, że nie ma czegoś takiego jak zdolność językowa, a przyswajalność obcych słów związana jest przede wszystkim ze sposobem nauki oraz wiekiem, w jakim została rozpoczęta.

Wiek dziecka

Warto podkreślić, że im szybciej dzieci zaczną oswajać się z wybranym językiem obcym, tym mają większe szanse na to, żeby lepiej się go nauczyć. I mowa nie tylko o rozumieniu obcych wyrazów, ale przede wszystkim o odpowiednim ich akcentowaniu, prawidłowej intonacji oraz znajomości kontekstów, w jakich używane są poszczególne zwroty. Jeśli rodzice od najmłodszych lat dziecka zadbają o to, żeby osłuchało się ono z wybranym językiem, to zyska szansę poznania swobody językowej, jaką posiadają tylko jego rodowici użytkownicy.

 

Z rozpoczęciem nauki nie trzeba czekać do momentu, aż dziecko zacznie w miarę płynnie używać języka ojczystego (czyli około 4-5 roku życia). Nawet dzieci, które jeszcze nie mówią, są stanie zacząć bezwiednie przyswajać poszczególne zachowania językowe. Dzieci pochodzące z rodzin dwujęzycznych lub takich, których rodzice zaczęli we wczesnej fazie jego rozwoju wprowadzać elementy języka obcego, mogą nieco później zacząć mówić, jednak kiedy to zrobią najprawdopodobniej będą potrafiły używać od razu dwóch języków.

Metody nauki

Na początku nauki najlepiej jest zaopatrzyć się w obcojęzyczne programy edukacyjne (najlepiej nagrane przez BBC jeśli chodzi o język angielski) i w wolnych chwilach puszczać je dziecku. Jeśli programy są łączone z przekazem wizualnym, to może to pozytywnie wpłynąć na naukę. Warto też zaopatrzyć się w audiobooki oraz ich drukowane wersje, a kiedy dziecko będzie słuchało wersji audio, może śledzić również tekst – pozwoli to na poznawanie nie tylko fonetycznej strony danego języka, ale także utrwalanie znajomości pisowni i gramatyki.

Równe szanse

Każdy ma takie same szanse na to, żeby nauczyć się wybranego języka obcego. Wszystko zależy jednak od tego, kiedy zaczęła się jego przygoda z nauką tego języka, a także jakie metody były do tego wykorzystywane. Najlepszy wiek na to, żeby rozpocząć edukację dziecka w zakresie języków obcych to taki, w którym jeszcze nie zaczęło dobrze mówić, a więc już przed 3 rokiem życia – wtedy bowiem ma szansę przyswoić najwięcej wiedzy.

Zobacz też:
Atrakcje dla dzieci- Warszawa 
Organizacja wycieczek szkolnych


Newsletter