Kłamiemy na temat poziomu języka w CV

Polacy lubią się chwalić znajomością języków obcych, ale tylko na papierze. Zdobywamy coraz więcej certyfikatów, zamiast uczyć się wymowy i akcentu, wolimy pomnażać ilość bezwartościowych papierów, dołączanych do CV. Z badań Synovate Polska wynika, że 18% Polaków kłamie w kwestii poziomu języka.

Dane OBOP pokazują, że 20 proc. Polaków deklaruje znajomość języka angielskiego lub rosyjskiego, a 14 proc. - niemieckiego. Jednak pracodawcy nie dają wiary certyfikatom językowym. Twierdzą, ze w ponad 50% nie pokrywają się one z prawdą i kandydat nie potrafi przeprowadzić rozmowy, posługując się nawet prostym słownictwem.

pracodawców wymaga znajomości jednego języka obcego od pracownika, 30% wystarczy zwykłe określenie poziomu w CV, bez podawania certyfikatów, zaś 21% woli certyfikaty językowe. Jednak w tej ostatniej grupie, aż 70% przyznaje, że dyplom najczęściej nie oddaje rzeczywistej znajomości języka. Dlatego najczęściej HR-owcy już w trakcie pierwszej rozmowy kwalifikacyjnej, przeprowadzają testy znajomości języka obcego w formie rozmowy w danym języku. Sprawdzają czy dany kandydat mówi płynnie, ma odpowiedni akcent oraz czy zna specjalistyczne słownictwo potrzebne w jego zawodzie.

Najłatwiej języka nauczyć się poprzez praktykę. Żadne, nawet najbardziej intensywne kursy języków obcych nie zdziałają tyle, co używanie języka na co dzień. Czy to będzie poprzez pracę w zagranicznej firmie i kontakt z klientami w obcym języku, czy studiów w innych kraju- wyjazdów przez programy wymiany. Dla tych, którzy nie mają takiej możliwości, zostają staże językowe. Wprawdzie staże językowe nie są płatne, ale wartością jest tutaj nauka języka.


Newsletter