Konwersacje czy nauka gramatyki?

nauka języka obcegoJak efektywnie uczyć się języków obcych? Wszyscy wiemy, jak wygląda nauka języka obcego w szkole. Nauczyciel trzyma się określonego schematu nauczania, który stara się zrealizować, nie bacząc na postępy i braki swoich uczniów. Zwykle trzyma się tradycyjnych metod nauczania, swoją uwagę skupiając przede wszystkim na nauce gramatyki. Czy jednak gramatyka jest niezbędna do porozumienia się z obcokrajowcem? Odpowiedź brzmi tak, ale... sama znajomość gramatyki nie wystarczy do tego, aby płynnie mówić np. po angielsku. Oprócz umiejętności gramatycznych, niezwykle ważne jest także pokonanie tzw. bariery językowej – dokonać tego można przez regularne ćwiczenia konwersacyjne.

Rozpoczynając naukę języka obcego, należy zastanowić się, w jakim celu będzie się go używać. Pomoże to w wyborze odpowiedniej metody nauczania, a warto podkreślić, że istnieje ich wiele. Niektóre z nich na pierwszym planie stawiają słuchanie dialogów, inne rozmowę, a jeszcze inne starają się wpłynąć na to, aby słowa były kojarzone z konkretnymi czynnościami lub zachowaniami. Wybór metody zależy od nas, jednak warto podkreślić, że nie każda z nich jest w 100% skuteczna.

Idealny schemat nauczania języka obcego nie istnieje. Każdy z nas sam musi wybrać metodę, która będzie mu najlepiej odpowiadała. Trzeba jednak podkreślić, że nie warto poświęcać jednego zagadnienia dla drugiego, ponieważ żeby porozumieć się z obcokrajowcem, należy wyćwiczyć wszystkie 3 umiejętności:

  1. mówienia,
  2. słuchania
  3. rozumienia.

Bardzo modne ostatnimi czasy są metody nauczania kładące główny nacisk na konwersacje, m.in. Metoda Callana. W tym przypadku zajęcia przebiegają w bardzo szybkim tempie – uczeń nie ma więc czasu na myślenie nad problemem po polsku, co zmusza go do zdecydowanie szybszych reakcji w obcym języku. Głównym celem tej metody jest osłuchanie się z językiem i jego zrozumienie. Podczas zajęć konwersacyjnych przemycane są także reguły gramatyczne, dzięki czemu zamiast suchej teorii, słownictwo i konstrukcje gramatyczne same „wchodzą do głowy”.

Odpowiadając na pytanie zawarte w temacie: konwersacje czy nauka gramatyki, trzeba zaznaczyć, że tylko połączenie tych dwóch elementów może sprawić, iż nauka języka stanie się bardziej efektywna.


Newsletter