Najpopularniejsze studia językowe w Polsce - wybór kierunków

Ludzie szczególnie zafascynowani nauką języków obcych, którzy chcą zawodowo zajmować się lingwistyką, udają się na studia filologiczne na najlepsze uczelnie polskie i zagraniczne. Jakie studia językowe są współcześnie wybierane najczęściej?

studia lingwistyczne

Angielski, niemiecki, rosyjski…

Studia lingwistyczne cieszą się ogromną popularnością już od kilkunastu lat. Nie od dziś wiadomo, że perfekcyjna znajomość przynajmniej jednego języka to gwarancja zatrudnienia w międzynarodowych firmach i korporacjach. Największym powodzeniem wśród Polaków cieszy się wciąż filologia angielska. Na kolejnych miejscach została sklasyfikowana nauka języka:

  • niemieckiego;
  • francuskiego;
  • hiszpańskiego;
  • włoskiego;
  • rosyjskiego.

Co ciekawe, w ostatnich latach zanotowano lekki spadek zainteresowanych nauką języka rosyjskiego. Zdecydowanie wzrasta liczba chętnych, którzy wybierają się na studia italianistyczne.
Wciąż mało popularnymi kierunkami są: filologia norweska, filologia szwedzka czy filologia duńska.

Prawdziwa nowość – język chiński

Według najnowszych prognoz, coraz większym zainteresowaniem cieszą się nieco mniej popularne języki – chiński, koreański i japoński. Zaledwie kilka uczelni w Polsce może zagwarantować studentom naukę właśnie tych języków. Od dwóch lat japonistyka, sinologia oraz filologia koreańska to jedne z najbardziej obleganych studiów lingwistycznych w Polsce.

Studia dwujęzyczne dla zdecydowanych

Ostatnie lata pokazują, że perfekcyjna znajomość jednego języka obcego nie gwarantuje nam otrzymania wymarzonej pracy. Młodzi ludzie coraz częściej decydują się więc na studia dwujęzyczne, łącząc tym samym naukę dwóch języków jednocześnie. Takie studia to niezwykle ciężka praca, dlatego staje się ona drogą rozwojową dla najbardziej zdecydowanych, którzy zwykle wybierają naukę języka angielskiego z niemieckim, angielskiego z hiszpańskim lub angielskiego z włoskim. Nauka drugiego języka najczęściej rozpoczyna się od najniższego poziomu.

Filologia angielska i niemiecka to najbardziej oblegane kierunki lingwistyczne na polskich uczelniach. Jednak w ostatnich latach coraz większym zainteresowaniem cieszy się nauka języka chińskiego, koreańskiego i japońskiego.


Newsletter