Nauka języka obcego – prywatnie czy w szkole?

W dzisiejszym świecie nauka języków obcych to podstawa. Co więcej, coraz częściej okazuje się, że znajomość jednego, obcego języka nie jest wystarczająca do tego, żeby np. znaleźć dobrą pracę. Gdzie najlepiej podjąć naukę i w jakiej powinna odbywać się formie? Czy szkoły publiczne są w stanie zapewnić uczniom wysoki poziom nauki?

Szkoły publiczne

W przeciętnej szkole klasa liczy około 30 uczniów. Lekcje języków obcych odbywają się jednak w mniejszych grupach. Podział na grupy jest uzależniony od umiejętności posiadanych przez poszczególnych uczniów – decyduje o tym test kwalifikacyjny (podobnie jak w prywatnych szkołach językowych). Teoretycznie każda grupa powinna omawiać inny materiał, natomiast w praktyce wygląda to tak, że nauczyciele uczący w poszczególnych grupach korzystają z tych samych książek, dlatego niektóre zajęcia pokrywają się ze sobą.

szkoła  

Ilość godzin języków obcych jest w szkołach ograniczona, a grupy (mimo podziału) są liczne. Tak naprawdę wszystko zależy więc od nauczycieli prowadzących zajęcia. Niestety, często okazuje się, że nie ma on pomysłu na lekcje lub nie potrafi opanować dużej grupy dzieci. W takim przypadku uczniowie niewiele wyniosą z zajęć. Jeśli jednak nauczyciel będzie potrafił poprowadzić zajęcia, z pewnością część uczniów dużo z nich wyniesie. Zwykle na lekcjach nie ma jednak na tyle czasu, żeby skupić się na problemach wszystkich uczniów – zawsze pozostanie więc ktoś poszkodowany.

Prywatne lekcje

Wiedza z zakresu języków obcych jest dość ograniczona. Dlatego większość rodziców decyduje się na zapisanie dzieci na dodatkowe lekcje, które odbywają się zwykle w prywatnych placówkach. Prywatne zajęcia są często prowadzone przez obcokrajowców, co pozwala uczniom nie tylko osłuchać się z prawidłową wymową, ale też przełamać swój strach przez mówieniem. Lekcje odbywają się tu w mniejszych grupach, a w związku z wydłużeniem czasu zajęć nauczyciel może poświęcić więcej czasu poszczególnych uczniom.

Najlepsza inwestycja

Nauka języków obcych pochłania wiele czasu i energii. Mimo to jest to najlepsza inwestycja w przyszłość. Najlepsze efekty daje połączenie nauki w szkole z prywatnymi lekcjami – im częstszy kontakt dziecko będzie miało z językiem obcym, tym szybciej go zrozumie i będzie potrafiło prawidłowo używać.


Newsletter