Nauka języka obcego metodą 5s

Języków obcych można uczyć się na różne sposoby. Do jednej z ciekawszych form nauki można zaliczyć metodę 5s, podczas której trzeba uruchomić wszystkie swoje zmysły, aby móc w pełni wykorzystać jej potencjał.

Nie ma tu miejsca na suche „wkuwanie” obcych słówek. Nie ma tu też czasu na żmudną naukę gramatyki. Metoda 5s polega na tworzeniu mapy powiązanych ze sobą myśli i uczuć, dzięki którym udaje się łatwiej zapamiętać poszczególne słowa.

pomysł na naukę 

W jaki sposób zacząć?

Do rozpoczęcia przygody z nauką metodą 5s potrzebny Ci jest zeszyt, długopis i komputer. Pierwsze co musisz zrobić to wziąć do ręki długopis, otworzyć zeszyt i na pierwszej stronie zapisać słowo opisujące Cię w danej sytuacji – np. angielskie I am (jestem). Następnie powinieneś chwilę pomyśleć o tym, kim jesteś, co robisz, co jest dla Ciebie ważne, rozejrzeć się po miejscu, w którym się znajdujesz – zwróć uwagę, że najpierw coś odczuwasz, a dopiero później jesteś w stanie to nazwać. To bardzo ważne, ponieważ na tym właśnie będzie polegała nauka. Do zapisanego wcześniej słowa dodaj kolejne, te które przyszły Ci do głowy, kiedy myślałeś o sobie i swojej sytuacji (słowa zapisuj od razu w języku obcym – jeśli nie znasz jakiegoś tłumaczenia, możesz je sprawdzić w słowniku).

Uwaga! Jeśli szukasz jakiegoś słowa w słowniku internetowym, np. za pośrednictwem Google Tłumacza, możesz tylko raz odsłuchać jego wymowę – kolejne powtórzenia mogą Ci zaburzyć bowiem odbiór. Jeśli jednak chcesz ponownie usłyszeć dane słowo, użyj innego programu do tłumaczenia – dzięki temu, że dane słowo usłyszysz tylko jeden raz z ust jednego lektora, nauczysz się jego melodii, co pozwoli Ci lepiej je zapamiętać.

Teraz możesz zacząć przypominać sobie kolejne odczucia i zapisywać obrazujące je słowa. Kiedy skończysz, włącz komputer i poszukaj zdjęć obrazujących zapisane przez Ciebie wyrazy (jedno zdjęcie dla jednego obrazu). Następnie dokładnie przyjrzyj się każdemu ze zdjęć i postaraj się zapamiętać na nim jak najwięcej szczegółów. Dzięki temu będziesz mógł powiązać więcej uczuć z jednym wyrazem i zaczniesz tworzyć sieć uczuć, która niezbędna jest podczas nauki metodą 5s. Chodzi tu bowiem o to, żeby wszystkie nowo poznane przez Ciebie słowa były w jakiś sposób powiązane z innymi, tymi które już wcześniej zdążyłeś poznać.

5s

Nauka metodą 5s polega na używaniu wszystkich swoich zmysłów podczas przyswajania kolejnych, obcych słów. Kiedy chcesz np. zapamiętać angielskie słowo plane, powinieneś pomyśleć przez chwilę o tym, jakie uczucia wywołuje w Tobie podróż samolotem. Dzięki temu, kiedy będziesz chciał przypomnieć sobie dane słowo, będzie Ci łatwiej ze względu na emocje, jakie się z nim wiążą.

Czy jest to skuteczne? Z pewnością warto spróbować.


Newsletter