Polski – najtrudniejszy języki świata?

Na świecie istnieje około 6 000 języków. Jak wśród nich wskazać ten najtrudniejszy, skoro o części wiemy bardzo mało albo właściwie nic? Otóż przyjęło się uważać, że na szycie piramidy – jeśli chodzi o trudność nauki – znajduje się język polski. Co leży u podstaw tego twierdzenia?

W czym tkwi problem?

W języku polskim mamy do czynienia m.in. z: odmianą rzeczowników przez 7 przypadków, ustalaniu ich rodzajów, odmianą czasowników przez osoby i liczby, stopniowaniem przymiotników. Do tego liczne związki frazeologiczne, zasady ortograficzne, interpunkcyjne, a na dokładkę jeszcze trudna wymowa, która wymaga wielu godzin ćwiczeń. Nie można zapominać też o wielu wyjątkach oraz ruchomych końcówkach. To wszystko składa się na fakt, że obcokrajowcy mają wielkie problemy z nauką naszego języka, uznając go jednocześnie za bardzo trudny. Niektórzy nawet po długiej nauce nie są w stanie do końca poznać jego tajników i używając go w życiu codziennym, wciąż popełniają błędy (z których często nie zdają sobie sprawy). Nie wszystko bowiem da się wyćwiczyć jak wymowę, liczy się też zrozumienie zasad rządzących danym językiem.

Dla porównania np. język japoński, który również przez wielu uznawany jest za trudny, to w skali trudności jest uznawany za łatwiejszy niż język polski. W japońskim bowiem nie ma ani rodzajów, ani przypadków, rzeczowniki nie odmieniają się przez liczby, są tylko 2 czasy: przyszło-teraźniejszy i przeszły, przymiotniki nie podlegają stopniowaniu itd. Jak widać, gramatyka nie przysparza kursantom zbyt wielu problemów. Podobnie jest z wymową. Najtrudniejsza jest jednak nauka pisma: hiragany, katakany oraz znaków kanji. Tych ostatnich w powszechnym użyciu jest około 2 000.

Jeśli mowa o skali trudności poszczególnych języków, to nie można pominąć też:

  • języka chińskiego,
  • języka fińskiego,
  • języka estońskiego,
  • języka węgierskiego
  • czy języka rosyjskiego.


Ile trwa nauka języka polskiego?

nauka języków obcych

Żeby dobrze posługiwać się językiem polskim, obcokrajowiec musi poświęcić wiele czasu na naukę. Po około 3-4 latach systematycznej pracy połączonej z wizytami w naszym kraju najprawdopodobniej odniesie sukces. Podobnie jest z innymi skomplikowanymi językami, jak chociażby z językiem japońskim.


Newsletter