Spotkania konwersacyjne – szansa na podniesienie umiejętności językowych

W szkołach, jeśli chodzi o języki obce, otrzymujemy jedynie dawkę podstawowych informacji gramatycznych. Gdzie jednak praktyka i doskonalenie umiejętności komunikacyjnych? Na to zwykle brakuje czasu. Czy w przestrzeni miejskiej są miejsca, gdzie można spróbować swoich sił w konwersacji w obcym języku?

Darmowe spotkania konwersacyjne

Oprócz płatnych opcji, jakimi są zajęcia dodatkowe w prywatnych placówkach nauczających języków obcych, warto poszukać możliwości darmowych konwersacji. Spotkania konwersacyjne mogą odbywać się w kawiarniach czy barach. Przychodzą na nie osoby, które chcą spróbować swoich sił podczas rozmowy w wybranym języku.


spotkania konwersacyjne

To może być spotkanie multijęzykowe, czyli takie, na które przychodzi wiele osób uczących się różnych języków lub spotkanie dla osób uczących się tylko jednego wybranego języka. W pierwszym przypadku w kawiarni wyznaczane są stoliki dla poszczególnych języków, np. niemieckiego, rosyjskiego, japońskiego i włoskiego. Uczestnicy muszą po prostu usiąść przy wybranym stoliku i poczekać na osobę do konwersacji. Jeśli tego typu spotkania są dobrze wypromowane i odbywają się w większych miastach, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że wśród osób biorących w nich udział znajdą się obcokrajowcy. To duży plus tego rodzaju spotkań konwersacyjnych, ponieważ można posłuchać oryginalnego akcentu, nauczyć się prawidłowej wymowy, a przede wszystkim sprawdzić się w rozmowie z osobą, która może nie znać języka polskiego. Nawiązane w ten sposób znajomości mogą później zaowocować, np. zagranicznym wyjazdem.

W przypadku spotkań skierowanych do osób uczących się wybranego języka, zwykle zajęcia odbywają się w mniejszych grupach, często prowadzone są też przez nauczycieli lub studentów wybranych filologii. Przebieg jest różny, jednak zwykle są to rozmowy na tematy dobierane w taki sposób, aby wypróbować umiejętności uczestników w różnego rodzaju sytuacjach.

Dlaczego warto?

Spotkania konwersacyjne to bardzo duża szansa na podniesienie swoich praktycznych umiejętności językowych. To jednak nie wszystko – można poznać wiele ciekawych osób, lepiej zaznajomić się zagraniczną kulturą i mentalnością, a przede wszystkim przełamać swoją wewnętrzną blokadę językową.


Newsletter